Jaro ožívá aneb „Rorýsí škola“

 

 

Jaro ožívá je mezinárodní projekt, jenž se snaží zvýšit zájem dětí o přírodu a ochranu stěhovavých druhů ptáků. Hlavním cílem projektu je zasvětit děti do fenoménu ptačí migrace a aktivně je zapojit do činností na podporu ochrany ptáků a jiných živočichů. 

Jaro ožívá spojuje děti nejen z Evropy, ale i střední Asie a Afriky, která je zimovištěm našich ptáků. Kromě dětí se zapojují rovněž jejich učitelé i celé rodiny.

Tito všichni zasílají na stránky www.springalive.net svá první pozorování pěti snadno rozeznatelných ptačích druhů: vlaštovky obecné, čápa bílého, kukačky obecné, rorýse obecného a vlhy pestré.

Z těchto pozorování vzniká aktuální mapa neuvěřitelné každoroční cesty stěhovavých ptáků. Děti v Africe naopak od září sledují návrat těchto pěti druhů ptáků z jejich hnízdišť v Evropě a v Asii. Každé jaro se na mapě nejdříve objeví několik roztroušených oranžových skvrn. To jsou první pozorování v zemích jižní Evropy. Jak během několika dalších měsíců záznamy přibývají, barvy tmavnou a rozšiřují se. Nakonec všechny země, ve kterých se tyto druhy ptáků běžně rozmnožují a kde se zapojilo hodně dětí do projektu Jaro ožívá, získají barvu tmavě červenou.

Do pozorování se zapojují žáci 6. tříd a I. stupně. Kromě pozorování ptactva se žáci 6. tříd zapojili do výtvarné soutěže „Ptačí zahrada“.

S projektem souvisí také ochrana hnízdišť rorýsů obecných. Naše škola před rekonstrukcí školní budovy vytvořila nová hnízdiště vyvěšením budek - tzv. rorýsovníků. 

Po zaslání prvního pozorování stěhovavých ptáků naše škola obdrží titul „Rorýsí škola“.

 

Mgr. Kateřina Chrapková

 

 

PřílohaVelikost
P3250002.JPG579.76 KB