Exkurze do Osvětimi a Krakowa, 3. 10. 2011

         V pondělí 3. října se vydalo 40 žáků z  8. a 9. ročníku  naší školy na exkurzi do Polska. Navštívili jsme bývalý koncentrační tábor Osvětim (Auschwitz) a historické polské město Krakow.  Osvětim – synonymum lidského utrpení a zla – je nevelké slezské město , které je vzdálené asi 60 km západně od Krakowa. Žáci naší školy poznali  kruté podmínky koncentračního tábora, seznámili se s místem, které je spjaté s holocaustem a  kde bylo zavražděno až jeden milion nevinných lidí.

          V 10.00 hodin dopoledne jsme zahájili exkurzi  v areálu Osvětim I. Během prohlídky, která trvala tři hodiny, jsme zhlédli různé expozice v jednotlivých částech tábora, seznámili se s denním režimem vězně, navštívili plynové komory… Temná atmosféra tohoto pietního místa na nás dýchala na každém kroku. Žáci velmi silně vnímali osudy lidí, kteří zde byli na snímcích, ohromeně procházeli kolem vitrín s vlasy, botami, kufry… Náš průvodce hovořil česky a dlouhý výklad byl pro všechny srozumitelný. V odpoledních hodinách jsme navštívili ještě rozsáhlý komplex vyhlazovacího tábora Osvětim II – Birkenau. Krutost nacistického jednání si žáci velmi dobře uvědomili právě při návštěvě tohoto místa.

Z nevelkého města Osvětim jsme se vydali do sídla slezských knížat Krakowa. Prohlídka historického centra probíhala  v optimističtější náladě. Wawel - nízký vrch na levém břehu Visly dýchál zašlými časy, kdy byl zdejší hrad sídlem polských králů a honosná katedrála se stala  jejich významným pohřebištěm. Během krátkého rozchodu si žáci nakoupili suvenýry, prohlédli náměstí  a občerstvili se.

          Do Klimkovic jsme se vrátili ve večerních hodinách. Není jednoduché shrnout den nabitý emocemi do krátkého závěru. Snad žáci naší školy získali mnoho zážitků, které v nich zůstanou po celý život.

1

 

                                                                                                          

Mgr. Petra Řeháčková