Řekněme stop zbytečným plastům

 

 

Každý z nás ročně spotřebuje přes čtyři stovky jednorázových plastových sáčků. Na rohlíky, na chleba, sladké pečivo, ovoce a zeleninu.
Ač se to může zdát neuvěřitelné, ani čistý, ničím neznečištěný pytlík pro svou nepatrnou hmotnost nespadá do recyklovatelných plastů, a tak při třídění ve sběrných dvorech končí na hromadě komunálního odpadu. Avšak na rozdíl od vysokého procenta tohoto smíšeného smetí se jeden takový igelitový pytlík rozkládá zhruba 25 let, a pokud přihlédneme ke způsobu jejich výroby (vysoký podíl ropy) a výšce zbytečné spotřeby, nelze než se nad tímto obchodním systémem vážně zamyslet.
Celkový model ani populační nákupní návyky vypěstované za dlouhá desetiletí u nás ve škole asi nezměníme, můžeme však začít u sebe a sami přispět svojí troškou ke zlepšení budoucích vyhlídek naší planety.

V předmětu environmentální výchovy často diskutujeme se žáky 9. ročníku o aktuálních environmentálních problémech. V minulém pololetí jsme si dali výzvu omezit používání jednorázových plastových láhví a nosit do školy pití v láhvích ze skla, nerezu a kvalitního plastu. V tomto pololetí jsme se zaměřili na již zmiňovaný problém se sáčky.
V hodinách pracovní výchovy se děvčata 9. ročníku seznamují se šicím strojem a mají možnost si ze staré záclony ušít sáček, který je pratelný, lehký a může se opakovaně používat.
Na trhu se již objevují tzv. „frusacky“, které jsou i kompostovatelné, ale jejich cena je dost vysoká.
Sáčky ušité ze starých, již nepoužitelných záclon představují ideální náhradu igelitu (pevnost, průhlednost) s výrazně vyšší životností. Pokud se pytlík ušpiní, jednoduše jej vyperete v ruce či s ostatním prádlem a druhý den jej opět můžete využít. Ušijte si vaše vlastní sáčky na zeleninu, připojte se k naší aktivitě, a přispějte tak ke zlepšení našeho životního prostředí.

Mgr. Kateřina Chrapková

 

 

 

 

PřílohaVelikost
Textilní-pyltíky-ze-záclony-Markéta-e1542113577325.jpg130.73 KB
frusack.JPG2.99 MB