Pracovní výchova

 

 

Naše škola podporuje všestranný rozvoj dětí nejen v klasických naukových předmětech, ale dává prostor vyniknout žákům i v předmětech zaměřených více na fantazii, kreativitu a také šikovnost. Zde bych se rád pozastavil u pracovní výchovy.

Mnohé děti vnímají pracovní výchovu jako vítanou změnu, ve které mohou něco reálného vytvořit a ještě se přitom naučit mnohým novým dovednostem.

V dílnách se setkávají s vyměřováním, řezáním dřeva i jiných materiálů, vrtáním, broušením, natíráním, lepením, šitím v ruce nebo na šicím stroji atd. Někdy necháváme žáky také natáčet své pracovní postupy a žasneme, s jakou chutí vytváří finální videa, která nás baví svou propracovaností a vtipem.

Nemůžeme opomenout také různorodé činnosti na školní zahradě, na které se žáci učí v terénu na čerstvém vzduchu připravovat záhonky, sadit sazeničky a pečovat o ně v průběhu jejich růstu. Učí se také přirozené spolupráci ve skupinkách, rozvíjí své komunikační dovednosti a organizaci práce.    

Škola je vybavena také kuchyňkou, kde žáci pečou, vaří, smaží a zdokonalují své kulinářské umění. I toto je oblast, která patří do pracovní výchovy a připravuje žáky na jejich další každodenní život.

Výrobky žáků hrdě vystavujeme na stolech u vstupu do školy a z mnohých kousků, které se tam objevily, můžeme zmínit např. 3D modely budov se zahradou, dřevěné hlavolamy a rébusy, které si mohou složit kolemjdoucí, tematické výstavky k Valentýnu, Velikonocům, Vánocům atd. 

Pracovní výchova určitě má svůj smysl a u nás na škole ji podporujeme v každém věku. Také aktualizujeme výbavu a těšíme se na další rozvoj, který školu čeká v oblasti IT a kybernetiky.

 

                                              Mgr. Václav Franczyk

 

 

 

PřílohaVelikost
hlavolamy.jpg70.15 KB
kluci dilna.jpg81.09 KB