BEZPEČNÝ INTERNET - PROJEKT KRAJE

KRAJE PRO BEZPEČNÝ INTERNET 

http://www.kpbi.cz

 

Naše škola je zapojena do projektu Moravskoslezského kraje – KRAJE PRO BEZPEČNÝ INERNET.

Žáci, studenti, rodiče i pedagogové si mohou na webových stránkách www.kpbi.cz prostudovat e-learningové kurzy a krátké videospoty na stále aktuálnější téma bezpečnosti na internetu.

Kurzy pro žáky a studenty jsou jako v předchozích letech doplněny soutěžním kvízem o věcné ceny od společnosti Microsoft s.r.o., GORDIC a sdružení CZ.NIC. Také se mohou zapojit do náročnějšího Kvízu PLUS, který je určen zkušenějšíma zvídavějším studentům. I zde mohou úspěšní studenti získat hodnotné ceny.

 Soutěž byla vyhlášena 15. dubna a probíhá do 15. listopadu 2019. Pravidla obou soutěžních kvízů jsou zveřejněna společně se soutěžním kvízem na výše uvedených webových stránkách.

V souvislosti s nařízením GDPR je u žáků mladších 15 let vyžadován souhlas rodičů/zákonných zástupců se zpracováním osobních údajů. Pokud budete osloveni, prosíme o Váš souhlas se zpracováním osobních údajů, aby se Vaše dítě mohlo slosování zúčastnit.

Žáci musí při registraci zadat kontaktní údaje na rodiče (telefon či e-mail). Pokud rodiče souhlas do 48 hod. udělí, budou děti zařazeny do slosování o hodnotné ceny. V případě explicitního udělení souhlasu bude registrace smazána. Přechodnou dobu 48 hod jsme zvolili proto, aby se děti mohly do kvízu zaregistrovat a soutěžit během výuky. Budeme soutěžit v hodinách informatiky, kde se daná problematika probírá.

 

 

OBECNÉ INFORMACE O PROJEKTU

Mobily, počítače a internet se staly v posledních letech naprosto samozřejmou součástí životů většiny z nás. Usnadňují nám život, můžeme díky nim bez problémů komunikovat s lidmi po celém světě, nakupovat z pohodlí obývacího pokoje, vzdělávat se, bavit se. 

S novými technologiemi se musíme naučit zacházet, a to nejen po stránce manuální, ale především po stránce mentální. Musíme se učit odolávat rozesílání hoaxů, zodpovědně zacházet se svými i cizími osobními údaji. Musíme se učit, co dělat v případě, že se staneme obětí kyberšikany či sextingu. Musíme se učit zodpovědnému chování v kybersvětě a musíme tomu učit i naše děti.

Na těchto principech stojí projekt Kraje pro bezpečný internet podporovaný Asociací krajů České republiky. Projekt byl schválen usnesením Rady Asociace krajů České republiky na 6. zasedání Rady dne 12. - 13. září 2013 v Ústí nad Labem, tisk č. 44.

Od roku 2017 chce projekt Kraje pro bezpečný internet oslovit co nejširší a věkově různorodou veřejnost, a to především prostřednictvím aktualizovaných e-learningových lekcí, videospotů a vědomostního soutěžního kvízu, doplněného o Kvíz PLUS.  

Projekt Kraje pro bezpečný internet je výsledkem iniciativy Asociace krajů ČR spojené s úsilím zvýšit informovanost o rizicích internetu a možnostech prevence a pomoci.

V rámci projektu vznikl on-line kvíz a on-line kurzy pro děti a studenty, pedagogy, rodiče a veřejnost, pro pracovníky Policie ČR a pro sociální pracovníky. On-line kvíz a obsah kurzů vytvořili odborní partneři projektu. V roce 2016 také vznikly videospoty pro seniory. 

Realizaci e-learningového modulu zajišťuje společnost PC Help.  Tvorba testu a výukových materiálů byla podpořena granty Programu prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR. Na realizaci projektu se také podílí společnosti Microsoft a Gordic. Organizačně a finančně se na projektu podílí všech 14 krajů ČR.

 

PřílohaVelikost
mapa_new.png61.52 KB
logo_top.png8.09 KB