Dějepisná exkurze do Osvětimi

 

 

Podzim vybarvuje okolní krajinu pestrými barvami, padá listí, dny se pomalu krátí. Využili jsme krásného podzimního počasí a vyrazili ve čtvrtek 10. 10. 2019 s 53 žáky 9. ročníku poznávat historii na vlastní oči. Cílem naší cesty byl koncentrační tábor v Osvětimi a královské město Krakov. Osvětim je symbolem nelidskosti a genocidy, naši žáci tak měli možnost poznat kruté podmínky tohoto koncentračního tábora. Po příjezdu do Osvětimi jsme prošli bezpečností kontrolou, nasadili si sluchátka a vydali se s průvodcem na prohlídku. Rukou nacistické mašinérie zde zahynulo více než 1 milión mužů, žen a dětí. Prohlédli jsme si expozice v jednotlivých částech tábora, seznámili se s denním režimem vězňů.  Během prohlídky žáci viděli, co lidé uvězněni v táboře jedli, kde pracovali, jaké byly jejich existenční podmínky. Královské město Krakov na břehu řeky Visly bylo příjemným závěrem naší exkurze. Prohlédli jsme si pamětihodnosti města, navštívili královský hrad Wawel, obdivovali místní architekturu. Do Klimkovic jsme se vrátili ve večerních hodinách. Není jednoduché shrnout den nabitý emocemi do krátkého závěru. Věřím, že mnohým žákům exkurze přiblížila důležité momenty historie z pohledu, který ze školních lavic neznají.

Mgr. Petra Řeháčková

 

 

 

 

 

PřílohaVelikost
IMG-20191011-WA0009.jpg374.92 KB
IMG-20191011-WA0004.jpg370.63 KB
IMG-20191011-WA0003.jpg299.5 KB