Sametová revoluce - 30 let svobody

 

 

V těchto dnech si připomínáme významné výročí naší země. Moderní československé dějiny byly poznamenány totalitním režimem – komunismem, jehož pád přinesla sametová revoluce v listopadu 1989. Pro žáky naší základní školy je období před 30 lety již historii, proto jsme se rozhodli připravit pro ně projektový den, který se konal v pondělí                   18. 11. 2019. Cílem celé akce bylo připomenout sametovou revoluci a seznámit děti s důležitým mezníkem našich dějin.

Harmonogram celého projektového dne byl bohatý, žáci absolvovali besedu s kronikářem města Klimkovic panem Pilichem, který jim nastínil hlavní historické momenty tohoto období. Dále se vybrané třídy zúčastnily retro výstavy, kde si žáci mohli prohlédnout dobové oblečení, hračky, věci denní potřeby, stavebnice, spotřebiče a jiné předměty, které se před 30 lety používaly. Třídní učitelé se snažili nastínit atmosféru listopadových dní a přiblížit dětem hlavní aktéry a osobnosti. Žákům se podařilo srovnat život v době komunistické nesvobody se současností, měli možnost sledovat technický pokrok za posledních třicet let. Součástí projektu bylo také zhlédnutí filmu Petra Jančárka – Václav Havel, Praha – Hrad I. Žáci našli správné odpovědi na otázky v pracovních listech, vytvořili plakáty a ve výtvarné výchově nakreslili zdařilé portréty Václava Havla.  Projekt se žákům líbil a vzbudil v nich zájem o poznávání moderních dějin.

Mgr. Petra Řeháčková

 

 

 

 

 

 

 

 

PřílohaVelikost
1.jpg507.78 KB
2.jpg619.9 KB