BADATELSKÉ POZOROVÁNÍ

 

Žáci 7. ročníku nyní probírají v rámci přírodopisu tematický celek Organologie – kořen, stonek, list. Seznamují se nejen s funkcí a vnější stavbou daného orgánu, ale také s jeho vnitřní stavbou. Vzhledem k tomu, že jednou z výhod distanční výuky je především prostor pro realizaci některých pokusů, rozhodla jsem se žáky oslovit dobrovolným badatelským úkolem k ověření přítomnosti cévních svazků v rostlinném těle. Zadání úkolu znělo: „Může bíle kvetoucí rostlina změnit barvu květů?, Pokud ano, jak je to možné?“ 

Podmínkou realizace pokusu bylo, že si žáci museli (vzhledem k ročnímu období) zakoupit bíle kvetoucí rostlinu. Pozorovanou kytku umístili do vázy s obarvenou vodou (např. inkoustem či potravinářským barvivem) a pozorovali, jestli dojde ke změnám. A závěr? Můžete posoudit na přiložených fotografiích ☺.

Chtěla bych velmi ocenit chlapce, kteří se badatelského pokusu zúčastnili – Jan Honěk, Adam Kovařčík a Daniel Stareček (všichni 7. A), za jejich kreativitu a také bych ráda poděkovala rodičům, že i v této náročné době hochům pomohli zakoupením květiny s realizací pokusu a podporují je v jejich badatelských schopnostech. 

 

Mgr. Jana Petrušková

 

 

 

 

 

 

 

 

 
PřílohaVelikost
Adam Kovařčík - 1 foto (barva).jpg422.06 KB
Adam Kovařčík - 2. foto (obarevný květ).jpg553.23 KB
Daniel Stareček- 1.foto - květiny.jpg142.4 KB
Daniel Stareček- 2.foto obarvený květ.jpg134.69 KB
Jan Honěk - 1 foto (květiny).jpg114.34 KB
Jan Honěk - 2.foto (obarvený květ).jpg57.61 KB
pokus- pracovní list.jpg350.5 KB